RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS


RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS
 

 23.9. – 10.11. 2009

 

Vernisáž, v úterý 22. 9. 2009 v 18 hodin, proběhne společně s otevřením výstavy TAKE NORD SHAPE na nádvoří sousedního Domu pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno.

Na výstavě Take Nord Shape budou představeny práce Samiho Rintaly, Dagura Eggertssona a také Samuliho Naamanky, kterého brněnskému publiku CENTRUM ARCHITEKTURY vloni již jednou představilo – přednáškou na téma grafického betonu, v souvislosti s výstavou Beton - povrch architektury. Obě výstavy jsou součástí festivalu skandinávské kultury NORD 2009 v Brně.

 

Výstavu RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS připravilo CENTRUM ARCHITEKTURY ve spolupráci s architektonickým studiem RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS, výstava představuje architektonické realizace, krajinářskou architekturu a konceptuální instalace ateliéru.

 

Sami Rintala a Dagur Eggertsson, od roku 2007 autorská dvojice, vedou architektonickou kancelář se základnami v Oslu a Bodø, v Norsku. Sami Rintala je původem z Finska, na helsinské Univerzitě vystudoval architekturu, je profesorem architektury na Norské Technologické univerzitě v Trondheimu, od roku 1998 do roku 2007 proslavený architektonickými a krajinářskými instalacemi společně s Marcem Casagrandem. „Práce Samiho Rintaly je založena na příběhu a konceptualismu. Výsledné dílo je vrstvenou interpretací fyzických, duchovních a poetických zdrojů místa.“ (zdroj: www.rintalaeggertsson.com). Dagur Eggetsson, i když o něco starší, dokončil studium na helsinské technice později, v současné době učí architekturu na Škole architektury v Oslu. Mnohé z realizací architektů jsou výsledkem architektonických workshopů, které Sami Rintala a Dagur Eggertsson pořádají pro své studenty.

 

Samiho Rintalu již české publikum také zná, protože jeho Dům živlů / Element House brněnské CENTRUM ARCHITEKTURY představilo na výstavě a v publikaci Výjimečné domy v roce 2007.

 

Výstava představuje 9 projektů a realizací, v časovém rozmezí od roku 2000 do roku 2008, kdy spolupracovali na projektu mostu přes řeku Suldal s českým architektem Ivanem Kroupou.

 
 
 
 
 
       

Na výstavě jsou představeny projekty a realizace:

 

SIXTY MINUTE MAN / ŠEDESÁTIMINUTOVÝ MUŽ, 2000. Park, vysázený v areálu benátského Arzenálu, do vraku 34 metrů dlouhé nákladní lodi, která byla nalezena v benátské zátoce.

 
PLOVOUCÍ SAUNA, 2002

Workshop společně se Akademií umění v Bergenu. Spojení finské a norské kultury.

Sauna, postavená pro vesnici Rosendal v Norsku, byla studenty a jejich profesory sestavena na pevnině, a poté odplavena na nedaleké místo v moři, kde je ukotvena. Projekt bylo možné uskutečnit díky teplému Golfskému proudu, který omývá západní pobřeží Norska a udržuje tak moře celý rok bez ledových ker. Ve Finsku je moře obvykle pokryté ledem od prosince do dubna a proto při umístění ve Finsku by tato sauna měla být v zimě z moře vyzvednuta na břeh.

Plocha: interiér 9 m2, celková plocha i s plujícím dokem je 25 m2.

 

POTĚMKIN – postindustriální meditační park, 2003

Park v údolí vesnice Nakasato, které je v Japonsku známé velmi kvalitní rýží. Místo k meditaci na mírném svahu mezi rýžovými poli a řekou Kuramata. Dílo je oslavou obyvatel, kteří zde žijí a tuto půdu obdělávají.

 

LESNÍ OBSERVATOŘ, 2004

Architektonický nástroj, lesní observatoř. Stojí uprostřed lesa, je navržena se snahou pomoci lidem lépe porozumět přírodě. Soustředí v sobě zvuky a nabízí speciální přístřešky pro jejich vnímání. Vnitřní prostor je členěnou uzavřenou akustickou místností, která vybízí k tiché konverzaci. Koncept vychází z poznatku, že šepot může být někdy účinnější než křik.

 

ELEMENT HOUSE/DŮM ŽIVLŮ, 2005

Malá budova v parku na okraji velkého města nabízí trochu tiché atmosféry přírody. Možnost v každodenním spěchu zastavit se, posadit se, dovolit tichu převládnout, myšlenky nechat plynout. Čtyři prvky jsou základními stavebními materiály – ocel, dřevo, beton a sklo.

 
 

HOTEL KIRKENES, 2005

Malý hotýlek se v zátoce Kirkenes, v městečku u Barentsova moře, které si vytvořilo specifickou atmosféru mezinárodní a dynamické interaktivity; zde se setkávají samijské, ruské, norské a finské kultury. Hotýlek obsahuje dvě místnosti s výhledem na moře a recepci s krbem. Je součástí trienale The Barents Art 2005; Border Dialogues / Hraniční dialogy.  

 
 
 
 
       

 

Boxhome / domov v krabici, 2007 – malý obytný projekt v Oslu. Boxhome je obydlí o 19 metrech čtverečních a má čtyři místnosti: kuchyni s jídelnou, koupelnu, obývací pokoj a ložnici. Rychlé levné řešení bydlení nebo varianta prázdninového bydlení je snahou, v době užívání nejvyššího luxusu, reagovat na ztrátu kontroly nad výrobou našich domovů. 

 

RÁMY - MOST PŘES ŘEKU SULDAL SLAAGEN, 2008

Lehká konstrukce ze sedmi ocelových rámů, spojených ocelovými nosníky po obou stranách lávky nabízí flexibilní řešení mostu, a to i pro případ další výstavby na obou březích řeky. Zdůrazněn je výhled na okolní přírodu a také funkce ochrany proti dešti. Střední část mostu byla navržena jako uzavřený akustický prostor, bez postranních otvorů. Pouze ocelová mřížka v podlaze dovoluje návštěvníkům vidět mocnou řeku a naslouchat jí.

 
 

Koncepce výstavy: RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS

Produkce: CENTRUM  ARCHITEKTURY

Překlady: Gabriela Kaplanová, Renata Vrabelová

Koordinace festivalu NORD 2009: Nicol Gale
 
Výstava v Galerii architektury potrvá 10.11.2009
úterý – pátek 11-18 hodin, sobota – neděle 13 -18 hodin
 
 
Výstava se koná za podpory:

Nadace české architektury, VINCENT INTERIÉR s.r.o., LEGIA, spol. s.r.o.,HEWLETT PACKARD s.r.o.

 
 

 mediální partneři:

ARCHITEKT, ERA 21, ARCHIWEB